Kara mürver nedir?

Kara mürver, Kuzey Amerika ve Avrupa mürver çalılarından gelen koyu mavi, bazen de mor renkli bir duttur. Orta Çağ'da, sağlık ve uzun ömür sağladığı 'kutsal ağaç' olarak kabul edildi.  İnanılmaz sağlık yararları vardır. Aslında mürver eser mineraller içerir ve portakaldan daha fazla C vitamini içerir.” En yaygın türü, Avrupa mürveri veya kara mürver olarak da bilinen Sambucus nigra'dır . (1, 2 ).
25 May 2022

Kara mürver nedir?

Elderberry's Powerful Immunity and Antiviral Benefits - Blog

Kara mürver, Kuzey Amerika ve Avrupa mürver çalılarından gelen koyu mavi, bazen de mor renkli bir duttur. Orta Çağ'da, sağlık ve uzun ömür sağladığı 'kutsal ağaç' olarak kabul edildi. 

İnanılmaz sağlık yararları vardır. Aslında mürver eser mineraller içerir ve portakaldan daha fazla C vitamini içerir.”

En yaygın türü, Avrupa mürveri veya kara mürver olarak da bilinen Sambucus nigra'dır .  (12 ).

Mürver ağacının çeşitli kısımları tarih boyunca tıbbi ve mutfak amaçlı kullanılmıştır ( 2 ).

Tarihsel olarak, çiçekler ve yapraklar ağrı kesici, şişme, iltihaplanma, idrar üretimini uyarma ve terlemeyi indükleme için, kabuğu, idrar söktürücü, müshil ve kusturmak için kullanılmıştır. (1).

Halk arasında meyveleri kurutularak veya suyu grip, enfeksiyonlar, siyatik, baş ağrıları, diş ağrısı, kalp ağrısı ve sinir ağrısının yanı sıra müshil ve idrar söktürücü olarak kullanılır ( 2 ).

Mürverin sağlığa faydaları

Mürverin birçok sağlık faydası vardır. Birçok faydasının yanında soğuk algınlığı ve grip semptomlarını gidermeye, kalp sağlığını desteklemeye ve iltihap ve enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olabilirler.

Mürver, antioksidanlarla dolu düşük kalorili bir besindir.

Bir fincan (145 gram) taze çilek 106 kalori, 26.7 gram karbonhidrat ve 1 gramdan az yağ ve protein içerir.(3).

 • C vitamini bakımından yüksektir. (34)
 • Diyet lifi yüksek. (5) 
 • İyi bir fenolik asit kaynağı. (Bu bileşikler, vücuttaki oksidatif stresten kaynaklanan hasarı azaltmaya yardımcı olabilecek güçlü antioksidanlardır.) 4 , 6 )
 • İyi bir flavonol kaynağı.  (Antioksidan flavonoller olan quercetin, kaempferol ve isorhamnetin içerir.) ( 4 )
 • Antosiyaninler açısından zengindir. (Anti-inflamatuar etkileri olan güçlü bir antioksidandır.) ( 4 ,7)

 

Soğuk algınlığı nasıl geçer? Soğuk algınlığına ne iyi gelir?

Soğuk algınlığı ve grip semptomlarını iyileştirebilir

Kara mürver özleri ve çiçek infüzyonlarının gribin şiddetini ve uzunluğunu azaltmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir. (9)

İnfluenza hastası 60 kişi üzerinde 2004 yılında yapılan bir araştırmada, günde dört kez 15 ml mürver şurubu alanların semptomlarında 2 ila 4 gün içinde iyileşme gösterdiğini, kontrol grubunun ise iyileşmesinin 7 ila 8 gün sürdüğünü bulundu. (10)

Ayrıca, günde üç kez 300 mg mürver özü içeren kapsüller alan 312 hava yolcusu üzerinde yapılan bir araştırma, hastalananların daha kısa hastalık süresi ve daha az şiddetli semptomlar yaşadığını buldu (11)

Çoğu araştırmanın yalnızca ticari ürünler üzerinde yapıldığını unutmayın. Ev yapımı ilaçların güvenliği veya etkinliği hakkında çok az bilgi vardır. (9)

Yüksek antioksidanlar

Bazı durumlarda vücutta birikebilen reaktif moleküller salınabilir. Bu, oksidatif strese neden olabilir ve tip2 diabet, kanser gibi hastalıklara yol açabilir (12,13,14).

Antioksidanlar, bazı vitaminler, fenolik asitler ve flavonoidler de dahil olmak üzere gıdaların bu reaktif molekülleri uzaklaştırmaya yardımcı olan doğal bileşenleridir. Araştırmalar, antioksidanları yüksek diyetlerin kronik hastalıkları önlemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. ( 8 ,14,15)

Mürver bitkisinin çiçekleri, meyveleri ve yaprakları mükemmel antioksidan kaynaklarıdır. Örneğin, meyvelerde bulunan antosiyaninlerden biri, E vitamininin 3,5 katı antioksidan gücüne sahiptir ( 4 ,1516 ,17)

15 farklı çilek çeşidini karşılaştıran bir çalışma mürverin en etkili antioksidanlardan biri olduğunu buldu (1819 ).

Ek olarak, bir çalışma, 400 mL mürver suyu içtikten 1 saat sonra insanlarda antioksidan durumunun düzeldiğini buldu. Sıçanlarda yapılan bir başka çalışma, mürver özünün iltihabı ve oksidatif doku hasarını azaltmaya yardımcı olduğunu buldu ( 20 , 21 ).

Mürver, laboratuvarda umut verici sonuçlar vermiş olsa da, insanlarda ve hayvanlarda yapılan araştırmalar hala sınırlıdır. Genel olarak, diyette tüketmenin antioksidan durumu üzerinde sadece küçük bir etkisi vardır (19).

Ek olarak, mürverlerin ekstraksiyon, ısıtma veya meyve suyu sıkma gibi işlenmesi antioksidan aktivitelerini azaltabilir ( 4 ).

Uzmanı uyardı: Kalp sağlığı için bu gıdalardan uzak durun!

 

Kalp sağlığına iyi gelebilir

Mürver, kalp ve kan damarı sağlığının bazı belirteçleri üzerinde olumlu etkilere sahip olabilir.

Araştırmalar mürver suyunun kandaki yağ seviyesini ve kolesterolü düşürebileceğini göstermiştir. Ek olarak, antosiyaninler gibi flavonoidlerde yüksek bir diyetin kalp hastalığı riskini azalttığı bulunmuştur.17,22)

Bununla birlikte, 2 hafta boyunca günde üç kez 400 mg mürver özü (4 mL meyve suyuna eşdeğer) verilen 34 kişide yapılan bir çalışmada, kolesterol seviyelerinde önemli bir azalma bulunmadı.(23)

Daha ileri araştırmalar, mürverden elde edilen polifenol içeren gıdalarla beslenen sıçanların kan basıncında düşüş olduğunu buldu ( 25 ).

Ayrıca mürver, kandaki ürik asit seviyelerini azaltabilir. Yüksek ürik asit, artan kan basıncı ve kalp sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerle bağlantılıdır. ( 4 ,26)

Dahası, mürver insülin salgısını artırabilir ve kan şekeri seviyelerini iyileştirebilir. Tip 2 diyabetin kalp ve damar hastalıkları için önemli bir risk faktörü olduğu düşünüldüğünde, bu durumların önlenmesinde kan şekeri yönetimi önemlidir (4 ,9)

Bir araştırma, mürver çiçeklerinin kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı olabilecek alfa-glukozidaz ( α -glukosidaz) enzimini inhibe ettiğini buldu. Ayrıca, mürver verilen diyabetli sıçanlar üzerinde yapılan araştırmalar, kan şekeri kontrolünün arttığını gösterdi ( 4 ,16,29)

Bağışıklık Sistemi Nedir? Güçlenmesi İçin Ne Yapılmalı?

Diğer sağlık yararları

Mürverin bildirilen başka birçok faydası vardır.

 • Kanserle savaşmaya yardımcı olur.

Test tüpü çalışmalarında hem Avrupalı ​​hem de Amerikalı yaşlıların bazı kanser önleyici özelliklere sahip olduğu bulunmuştur ( 7 ,9,29).

 • Zararlı bakterilerle savaşır. 
  Mürverin Helicobacter pylori gibi bakterilerin büyümesini engellediği ve sinüzit ve bronşit semptomlarını iyileştirebileceği bulunmuştur.(9).
 • Bağışıklık sistemini destekleyebilir. 
  Sıçanlarda, mürver polifenollerinin beyaz kan hücrelerinin sayısını artırarak bağışıklık savunmasını desteklediği bulundu ( 30 ).
 • UV radyasyonuna karşı koruma sağlayabilir. 
  Mürver özü içeren bir cilt ürününün güneş koruma faktörü (SPF) 9.88 (31).
 • İdrarı artırabilir. 
  Mürver çiçeklerinin sıçanlarda idrara çıkma sıklığını ve tuz atılım miktarını arttırdığı bulunmuştur.(32).
 • Bazı antidepresan özelliklere sahip olabilir. 
  Bir çalışmada, kilo başına 544 mg mürver özü (kg başına 1.200 mg) ile beslenen farelerin performansı ve ruh hali belirteçlerini iyileştirdiği bulundu.(33).